Biopsja tarczycy

Biopsja cienkoigłowa (BAC,BACC, PCI)Animacja pochodzi z kanału YouTube Wilmington Endocrinology Thyroid Media
 

1) Czym jest biopsja cienkoigłowa?


Jest małoinwazyjną procedurą diagnostyczną, konieczną dla postawienia rozpoznania i zaplanowania oraz prowadzenia leczenia. W trakcie zabiegu pozyskuje się materiał do badań cytologicznych/cytometrycznych.

2) Jakie są wskazania do wykonania biopsji tarczycy?


Najczęściej wykonywana m.in. w przypadku stwierdzenia w badaniu USG guzków tarczyc

3) W jaki sposób lekarz steruje igłą w trakcie zabiegu?


Zabieg wykonywany jest po kontrolą USG, tzn.,że lekarz na bieżąco kontroluje położenie wprowadzanej w ciało pacjenta igły.

4) W jaki sposób pobierany jest materiał do badania?


Igła wkłuwana jest w zmianę chorobową- np. guzek tarczycy, powiększony węzeł chłonny -do jej wnętrza dostają się wtedy drobne fragmenty zmienionej chorobowo tkanki; pozyskany materiał utrwalany jest na szkiełkach mikroskopowych,które następnie ocenia lekarz patomorfolog

5) Czy biopsja to zabieg bolesny?


Bolesność zabiegu nie jest duża, jest to niewielkie ukłucie

6) Czy istnieje ryzyko wystąpienia powikłań?


Jak każda procedura inwazyjna,także biopsja cienkoigłowa obarczona jest pewnym ryzykiem powikłań i zdarzeń niepożądanych. Do najczęstszych powikłań (ale występujących rzadko) należą : zasinienie / krwiak w miejscu wkłucia, zakażenia miejsca wkłucia, brak możliwości diagnostyki na podstawie pobranego materiału.

Badanie w przychodni FLOSMED wykonuje lek. med. Bartosz Neneman! Cena biopsji jednej zmiany tarczycy wraz z wynikiem badania cytologicznego to 150 PLN!


Zarejestruj się już teraz na badanie  pod numerem telefonu 796 713 031