Usuwanie kurzajek (brodawek wirusowych)

Brodawki wirusowe są schorzeniem powszechnym. Szacuje się, że mogą one występować nawet u 75% ludzi. Czynnikami, który je wywołują są wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV), których część posiada potencjał onkogenny. Posiadają one zdolność namnażania się w komórkach nabłonków (naskórku i błonach śluzowych). Odpowiadają one za łagodne rozrosty nabłonkowe, rozwój stanów przednowotworowych, ale także nowotworów - m.in. za powstawanie raka szyjki macicy.

Brodawki wirusowe dłoni i stóp
Brodawki wirusowe mogą zajmować różne okolice ciała, jednak najczęściej lokalizują się w obrębie dłoni i stóp. Zmiany te mają obraz niebolesnej grudki/guzka koloru skóry, charakteryzującego się nierówną, nieraz szorstką i nadmiernie zrogowaciałą powierzchnią. Rzadko dają objawy bólowe.

Brodawki dłoni mogą być pojedyncze, ale przeważnie występują mnogo i mogą wykazywać skłonność do grupowania się i zlewania. Umiejscowienie zmian jest różne - najczęściej zajęte są palce, wały paznokciowe czy grzbietowe powierzchnie rąk.

Kurzajki OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Brodawki stóp należą do najbardziej zakaźnych. Występują one albo pojedynczo, jako głębokie, bolesne guzki/guzy w obrębie śródstopia, mogąc dawać znaczne objawy bólowe, albo w postaci zlewnych, mnogich guzków przypominających mozaikę. Na brodawki wirusowe stóp najczęściej zapadają dzieci i młodzież.


kurzajka3


Brodawki narządów płciowych

Brodawki narządów płciowych mają formę uszypułowanych grudek/guzków o kalafiorowatym wzroście. Przenoszone są zazwyczaj drogą płciową. W wielu przypadkach, określone szczepu HPV mogą prowadzić do rozwoju nowotworów narządów płciowych.

hpv

Brodawki wirusowe przenoszą się przez bezpośredni kontakt z chorą skórą lub pośrednio - poprzez przedmioty. Zakażeniu sprzyjają uszkodzenie skóry i stany obniżonej odporności. Obserwuje się także możliwość samozakażenia (autoinokulacji) – pacjent przenosi HPV w różne miejsca ciała, powodując rozsiew zmian. W rzadkich przypadkach brodawki wirusowe mogą ustępować samoistnie.
Dotychczas brak jest skutecznego leczenia przyczynowego, które mogłoby wyeliminować wirus HPV z organizmu. Leczenie polega więc na postępowaniu objawowym - usuwaniu zmian skórnych. Jedną z możliwości leczenia jest miejscowe stosowanie preparaty złuszczające, cytostatyki w postaci lakierów, maści i płynów, jednak odpowiedź na leczenie bywa niewielka. W przypadkach opornych na leczenie konwencjonalne bywa, że lekarz decyduje się na głębsze, chirurgiczne opracowanie zmiany, wymagające znieczulenia miejscowego. Wydaje się jednak, że w wielu przypadkach najprostszą skuteczną metodą walki z brodawkami jest kriochirurgiczne zniszczenie zmian za pomocą aplikatorów z ciekłym azotem o temperaturze wrzenia -196°C (zamrażanie). W skutek zamrożenia komórek nabłonka pękają ich błony komórkowe, a wirus traci warunki do namnażania się. Sam zabieg z reguły nie wymaga się znieczulenia miejscowego, a ból po krioterapii ma charakter przemijający. W miejscu aplikacji ciekłego azotu powstaje pęcherz oddzielający brodawkę od skóry. Po zdjęciu jego pokrywy, nadżerka goi się w ciągu kilku-kilkunastu dni.

Zabieg przeprowadza dr Paweł Pietkiewicz

lek. Paweł Pietkiewicz dermatolog

lek. Paweł Pietkiewicz dermatologCena kriochirurgicznego zniszczenia zmian (brodawki zwykłe, wirusowe, łojotokowe, kłykciny kończyste, mięczak zakaźny): od 150zł