Dermatologia
Choroby związane z zaburzeniami funkcji skóry oraz jej przydatków (włosy, paznokcie).
Dermatologia, jako dziedzina medycyny, zajmuje się chorobami skóry, jej przydatków (włosy, paznokcie), chorobami błon śluzowych, a także chorobami ogólnoustrojowymi dającymi objawy skórne.
dr n. med. Paweł Pietkiewicz
Dr n. med. Paweł Pietkiewicz jest specjalistą dermatologiem wenerologiem, jednym z zaledwie kilku Polaków z dyplomem specjalizacyjnym Europejskiej Unii Specjalistów Medycznych (UEMS-EBDV, Frankfurt nad Menem, 2016) oraz jedynym Polakiem z Professional Diploma of Dermoscopy (Skin Cancer Institute/IDS, 2020).
Doświadczenie zawodowe zdobywał jako wykładowca uniwersytecki przez lata pracy w Katedrze i Klinice Dermatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w Poradni Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii, a także na licznych stażach zagranicznych.
Od 2015 prowadzi badania skreeningowe w celu wczesnego wykrywania czerniaka w ramach ogólnoeuropejskiej akcji Euromelanoma. Był kierownikiem naukowym i wykładowcą kursów dla lekarzy i lekarzy z zakresu dermatoskopii, a także wykładowcą i członkiem komitetów naukowych konferencji w kraju i zagranicą.
Od 2022 jest Prezesem Zarządu Polskiej Grupy Dermatoskopowej. Od 2021 reprezentuje Polskę w zarządzie International Dermoscopy Society. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD), American Confocal Group, European Academy of Dermatology and Venereology (EADV), European Association for Cancer Research (EACR), European Association of Dermato-Oncology (EADO), International Dermoscopy Society (IDS), New York Academy of Sciences (NYAS) oraz Skin Cancer Institute.
Jego dorobek to blisko 150 krajowych i zagranicznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu dermatologii i onkologii, w 2 podręczników poświęconych dermatoonkologii (Cutaneous Melanoma, IntechOpen, Londyn 2020; oraz Dermatoscopy, IntechOpen, Londyn 2022 ) oraz redaktorem polskiego wydania Dermatoskopii w dermatologii ogólnej (Edra Urban&Partner, 2023), 9 rozdziałów w polskich i zagranicznych podręcznikach specjalistycznych, oraz 24 artykułów zgromadzonych w bazie PubMed.
Jest laureatem:
– UCB Scholarship (2021)
– I miejsca w zawodach dermatoskopowych AI Challenge przeciwko systemowi Mole Analyzer Pro (zaawansowanemu systemowi sztucznej inteligencji stworzonemu do rozpoznawania nowotworów skóry, opartemu o algorytmy deep learning; Fotofinder) (28. Kongres Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii, Madryt, Hiszpania, 2019),
– I miejsca w zawodach dermatoskopowych AI Challenge przeciwko systemowi Mole Analyzer Pro (Fotofinder) (24. Światowy Kongres Dermatologii, Mediolan, Włochy, 2019),
– Eli Lilly Grant (2019, 2020),
– I miejsca w zawodach dermatoskopowych AI Challenge przeciwko systemowi DEXI (Canfield) (24. Światowy Kongres Dermatologii, Mediolan, Włochy, 2019),
– I miejsce w zawodach Dermoscopy Excellence (Rzym, Włochy, 2018),
– British Society for Paediatric Dermatology Grant (BPSD, Glasgow, Szkocja, 2018)
– listu gratulacyjnego Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu za osiągnięcia naukowe w 2017r.
– Scottish Dermatological Society Grant (SDS, Stirling, Szkocja, 2017),
– Euroderm Excellence Grant (EDF, Nicea, Francja, 2015),
– Société Française de Dermatologie Grant (SFD, Paryż, Francja, 2015),
– Michael Hornstein Scholarship (EADV, Walencja, Hiszpania, 2015),
– Stypendium doktorskiego dla pracowników UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (2015),
– listu gratulacyjnego Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu za osiągnięcia naukowe w 2015r.,
– I nagrody w sesji posterowej (XXX Zjazd Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Kraków, Polska, 2012),
– I nagrody w sesji Dermatologii i Wenerologii (9th International Congress of Young Medical Scientists, Poznań, Polska, 2009),
Odbyte staże zagraniczne:
– EADO Exchange Fellowship (EADO, Uniwersytecka Klinika Dermatologii, prof. I. Zalaudek, Triest, Włochy, 2018),
– Trialect-Sapienza Fellowship in Non-invasive Dermatologic Imaging and Cancerization Field (Trialect, Klinika Dermatologii Polikliniki Umberto I Rzymskiego Uniwersytetu „La Sapienza”, prof. S. Calvieri/dr C. Cantisani, Rzym, Włochy, 2018),
– staże w szkockich klinikach dermatologii – Queen Elizabeth University Hospital (Glasgow), Royal Hospital for Children (Glasgow), Royal Infirmary of Edinburgh (Edinburgh) oraz Royal Aberdeen Children’s Hospital (Aberdeen, Szkocja, 2017),
– staż z zakresu chirurgii skóry (Klinika Dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego, prof. J. Hafner/prof. S. Läuchli, Zurich, Szwajcaria, 2015).
Najczęstsze choroby spotykane w gabinecie:
- atopowe zapalenie skóry
- łuszczyca
- łojotokowe zapalenie skóry
- łysienie
- wyprysk kontaktowy
- trądzik młodzieńczy i trądzik różowaty
- bielactwo
- znamiona barwnikowe
- guzy i nowotwory skóry – rak podstawnokomór owy i kolczystokomórkowy, czerniak, włókniaki miękkie i twarde
- zakażenia bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze skóry i błon śluzowych
- skórne odczyny posłoneczne i polekowe
- pokrzywka
- choroby przenoszone drogą płciową: kiła, rzeżączka, zakażenia chlamydialne, kłykciny kończyste, mięczak zakaźny.
Cennik
Konsultacja dermatologiczna
350 złKonsultacja dermatologiczna dziecięca
350 złBadania obrazowe (znamiona, nowotwory)
700 złDermatoskopia całego ciała + wideodermatoskopia – pełna ocena znamion barwnikowych z opcjonalnym zapisem zdjęć zmian wymagających monitorowania (wizyta 30-minutowa)
Trichoskopia – ocena w chorobach włosów (wizyta 30-minutowa)
Stosowane urządzenia: Dermlite DL3N, DL4, dermatoskop fluorescencyjny DL5, Heine Delta20, Delta30Pro, Handyscope, Wideodermatoskop refleksyjny nUV Casio Dermocamera Dz-100.
Klinika FLOSMED nie dysponuje urządzeniem do mapowania znamion.Kriochirurgia
od 700 złKriochirurgia (brodawki wirusowe, brodawki łojotokowe, kłykciny kończyste, mięczak zakaźny, odciski, rogowacenie słoneczne – wizyta 30-minutowa)Elektrochirurgia
od 700 zł(brodawki łojotokowe, włókniaki miękkie, znamiona śródskórne, mięczak zakaźny, naczyniaki krwionośne, rogowacenie słoneczne, powierzchowne nowotwory skóry)Chirurgia skóry (po wcześniejszej konsultacji i kwalifikacji do zabiegu)
od 700Usuwanie włókniaków miękkich
od 700 złChirurgiczne usunięcie zmiany skórnej
(zależnie od rozmiaru i lokalizacji)
wraz z kontrolą po zdjęciu szwówod 700-1200 złBadania diagnostyczne (w trakcie wizyty)
Biopsja skóry + badanie histologiczne lub DIF
650 złWymaz bakteriologiczny
60 złbakterie tlenoweWymaz bakteriologiczny
120 złbakterie tlenowe + beztlenoweWymaz bakteriologiczny
180 złbakterie tlenowe, beztlenowe i grzybyLeczenie blizn przerosłych i keloidów(w trakcie wizyty)
700 złza 1 bliznę (konieczne zwykle 4-7 sesji)Inne
Zaświadczenie lekarskie na potrzeby pracodawcy / szkoły / podróży lotniczej
100 złPrzedłużenie recepty bez konieczności wizyty
100 złDomięśniowe podanie leku
50 zł
lek. Justyna Kursa-Orłowska
Lek. Justyna Kursa-Orłowska jest Specjalistą Dermatologii i Wenerologii, a także Lekarzem Medycyny Estetycznej.
Serdecznie zaprasza pacjentów w każdym wieku, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zajmuje się leczeniem chorób skóry, włosów, paznokci oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Każdego pacjenta traktuje z szacunkiem i zrozumieniem, podchodząc indywidualnie i wnikliwie do każdego problemu.
Uzyskała dyplom lekarza medycyny w 2004 roku na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W latach 2006-2012 zdobywała doświadczenie zawodowe na Oddziale Chorób Skóry w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, gdzie pod opieką Pana Profesora Zygmunta Adamskiego odbyła staż specjalizacyjny. W 2012 roku uzyskała tytuł specjalisty dermatologa i wenerologa.
Od 2010 roku praktykowała jako dermatolog w licznych Poradniach Dermatologicznych, lecząc zarówno dorosłych jak i dzieci. Od 2011 roku jest współbadaczem w wielu badaniach klinicznych nad lekami biologicznymi w leczeniu łuszczycy pospolitej, łuszczycowego zapalenia stawów oraz chorób reumatologicznych.
W latach 2013-2023 była związana z Instytutem Aspazja, gdzie zdobyła 10-letnie doświadczenie zawodowe jako lekarz medycyny estetycznej. Uczestniczyła w licznych szkoleniach z zaawansowanych technik podawania toksyny botulinowej, stymulatorów tkankowych, wypełniaczy, zastosowania laserów oraz radiofrekwencji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Jest autorką i współautorką prac naukowych z zakresu dermatologii i wenerologii oraz współautorką książek.
Najczęstsze choroby spotykane w gabinecie:
- atopowe zapalenie skóry
- łuszczyca
- łojotokowe zapalenie skóry
- łysienie
- wyprysk kontaktowy
- trądzik młodzieńczy i trądzik różowaty
- bielactwo
- znamiona barwnikowe
- guzy i nowotwory skóry – rak podstawnokomór owy i kolczystokomórkowy, czerniak, włókniaki miękkie i twarde
- zakażenia bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze skóry i błon śluzowych
- skórne odczyny posłoneczne i polekowe
- pokrzywka
- choroby przenoszone drogą płciową: kiła, rzeżączka, zakażenia chlamydialne, kłykciny kończyste, mięczak zakaźny.
Cennik
Konsultacja dermatologiczna
250 złKonsultacja dermatologiczna dziecięca
250 złKonsultacja + wideodermatoskopia
250 złKonsultacja dermatologiczna + wideodermatoskopiaKriochirurgia
400 złKriochirurgia (brodawki wirusowe, brodawki łojotokowe, kłykciny kończyste, mięczak zakaźny, odciski, rogowacenie słoneczne)
Cena zawiera konsultację, powyżej 5 zmian cena 500 zł
Kontakt
Adres
- ul. Barwicka 14A, 60-192 Poznań
Numer kontaktowy
E-mail do rezerwacji
Godziny pracy
- Pon. - Pt.: 10 - 20, Sob.: 10 - 14
Choroby skórne, w tym atopowe zapalenie skóry (AZS), stanowią znaczące wyzwanie w dziedzinie dermatologii zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. AZS, będące przewlekłą, zapalną chorobą skórną, charakteryzuje się intensywnym świądem, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry, znacząco wpływając na jakość życia pacjentów^[1^]. W ostatnich latach, badania skupiają się nie tylko na aspektach fizjologicznych tych schorzeń, ale również na ich psychologicznym i społecznym oddziaływaniu.
Przewlekły świąd, będący jednym z głównych objawów AZS, został szczegółowo zbadany w badaniu przeprowadzonym w São Paulo, gdzie ponad 90% pacjentów z AZS doświadczało tego objawu co najmniej raz dziennie^[2^]. Świąd ten nie tylko pogarsza stan skóry, ale również wpływa na zdrowie psychiczne, wydajność w pracy i szkole, a także na interakcje społeczne pacjentów.
Równie ważne jest zrozumienie, że leczenie AZS nie ogranicza się wyłącznie do terapii farmakologicznej. Badania wykazały, że metody takie jak trening uważności i samowspółczucia mogą znacząco poprawić jakość życia dorosłych pacjentów z AZS, co podkreśla potrzebę holistycznego podejścia do leczenia^[3^].
W kontekście pediatrycznym, AZS jest jednym z najczęstszych schorzeń skóry u dzieci, a jego zarządzanie wymaga szczególnej uwagi ze względu na wpływ na rozwój dziecka i rodzinę. Edukacja pacjentów i ich rodzin odgrywa kluczową rolę w skutecznym zarządzaniu chorobą^[4^].
Ostatnie badania podkreślają również rolę melatoniny, nie tylko jako regulatora cyklu snu, ale także jako potencjalnego środka terapeutycznego w leczeniu schorzeń skóry, w tym AZS. Jej właściwości antyoksydacyjne i immunomodulujące otwierają nowe perspektywy w leczeniu dermatologicznym^[5^].
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie przeglądu współczesnych badań i metod leczenia schorzeń skóry u dorosłych i dzieci, z naciskiem na AZS, podkreślając znaczenie interdyscyplinarnego podejścia w leczeniu tych złożonych schorzeń.
Przypisy:
- Martha Estefania Pinedo Hurtado et al., „Atopic Dermatitis and its Management by the First Contact Doctor,” International Journal of Medical Science and Current Research, 2023.
- G. B. Soares et al., „Evaluating chronic pruritus prevalence, characteristics and effects on atopic dermatitis patients from a referral university hospital in São Paulo, Brazil,” British Journal of Dermatology, 2023.
- Sanae Kishimoto et al., „Efficacy of Integrated Online Mindfulness and Self-compassion Training for Adults With Atopic Dermatitis,” JAMA Dermatology, 2023.
- Ibid.
- I. Bešlić et al., „Melatonin in Dermatologic Allergic Diseases and Other Skin Conditions,” International Journal of Molecular Sciences, 2023.
Przewlekły świąd jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów atopowego zapalenia skóry (AZS), mającym znaczący wpływ na jakość życia pacjentów. Badanie przeprowadzone w São Paulo wykazało, że ponad 90% pacjentów z AZS doświadcza świądu co najmniej raz dziennie, co znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie^[1^]. Świąd ten nie tylko powoduje dyskomfort fizyczny, ale także prowadzi do zaburzeń snu, stresu i problemów emocjonalnych.
Wpływ świądu na zdrowie psychiczne jest znaczący. Pacjenci z AZS często doświadczają lęku i depresji, co może prowadzić do izolacji społecznej i obniżenia samooceny. Dodatkowo, przewlekły świąd może negatywnie wpływać na wydajność w pracy i szkole, co dodatkowo pogarsza jakość życia pacjentów^[2^].
W kontekście leczenia, ważne jest, aby podejście było wielowymiarowe. Oprócz standardowych metod leczenia, takich jak stosowanie kremów nawilżających i leków przeciwzapalnych, istotne jest również wsparcie psychologiczne. Edukacja pacjentów na temat zarządzania świądem i technik relaksacyjnych może znacząco poprawić ich samopoczucie i jakość życia.
Wnioski z badań przeprowadzonych w São Paulo podkreślają potrzebę dalszych badań nad przewlekłym świądem i jego wpływem na życie pacjentów z AZS. Rozumienie tego zjawiska jest kluczowe dla opracowania skuteczniejszych strategii leczenia i wsparcia pacjentów zmagających się z tym uciążliwym objawem.
Przypisy:
- G. B. Soares et al., „Evaluating chronic pruritus prevalence, characteristics and effects on atopic dermatitis patients from a referral university hospital in São Paulo, Brazil,” British Journal of Dermatology, 2023.
- Ibid.
W ostatnich latach, coraz większą uwagę przywiązuje się do psychologicznych aspektów leczenia atopowego zapalenia skóry (AZS). Badanie przeprowadzone w Japonii wykazało, że trening uważności i samowspółczucia może znacząco poprawić jakość życia dorosłych pacjentów z AZS^[1^]. Uczestnicy badania, którzy przeszli przez osiem 90-minutowych sesji treningu online, wykazali znaczącą poprawę w wynikach Dermatology Life Quality Index (DLQI), co świadczy o zmniejszeniu wpływu AZS na ich codzienne życie.
Trening uważności i samowspółczucia koncentruje się na rozwijaniu świadomości chwili obecnej i akceptacji własnego doświadczenia, co może pomóc w radzeniu sobie ze stresem i emocjonalnymi aspektami choroby skórnej. Uczestnicy badania zgłaszali mniejszy poziom stresu, lepszą jakość snu oraz zmniejszenie intensywności świądu i drapania.
Ponadto, badanie to podkreśla znaczenie holistycznego podejścia do leczenia AZS, które obejmuje zarówno aspekty fizyczne, jak i psychologiczne. Integracja metod psychologicznych, takich jak mindfulness i samowspółczucie, w standardowe protokoły leczenia dermatologicznego może przynieść znaczące korzyści dla pacjentów.
Wnioski z tego badania otwierają nowe możliwości w leczeniu AZS, podkreślając, że zarządzanie tą chorobą wymaga nie tylko interwencji medycznych, ale również wsparcia psychologicznego i emocjonalnego.
Przypisy:
- Sanae Kishimoto et al., „Efficacy of Integrated Online Mindfulness and Self-compassion Training for Adults With Atopic Dermatitis,” JAMA Dermatology, 2023.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci stanowi szczególne wyzwanie zarówno dla lekarzy, jak i rodziców. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń skórnych w wieku dziecięcym, charakteryzujące się przewlekłym przebiegiem i znacznym wpływem na jakość życia zarówno dzieci, jak i ich rodzin^[1^]. Diagnoza AZS opiera się na ocenie klinicznej i różnicowaniu z innymi chorobami dermatologicznymi. Leczenie jest dostosowane do nasilenia choroby i wieku pacjenta, z pierwszorzędowym zastosowaniem leczenia miejscowego.
Edukacja pacjentów i ich rodzin odgrywa kluczową rolę w skutecznym zarządzaniu AZS. Rodzice i opiekunowie powinni być poinformowani o naturze choroby, metodach leczenia oraz strategiach radzenia sobie z objawami, takimi jak świąd i suchość skóry. Szczególnie ważne jest zrozumienie, że AZS to nie tylko problem skórny, ale także stan, który może wpływać na emocjonalne i społeczne aspekty życia dziecka.
W leczeniu AZS u dzieci stosuje się różne metody, od miejscowych kortykosteroidów i inhibitorów kalcineuryny po nowoczesne terapie biologiczne w cięższych przypadkach. Ważne jest, aby leczenie było kompleksowe i uwzględniało zarówno aspekty fizyczne, jak i emocjonalne choroby.
Podejście multidyscyplinarne, obejmujące dermatologów, pediatrów, psychologów i dietetyków, może być kluczowe w skutecznym zarządzaniu AZS u dzieci. Współpraca między specjalistami i rodzicami jest niezbędna do zapewnienia najlepszej opieki i wsparcia dla małych pacjentów.
Przypisy:
- Martha Estefania Pinedo Hurtado et al., „Atopic Dermatitis and its Management by the First Contact Doctor,” International Journal of Medical Science and Current Research, 2023.
Melatonina, znana głównie jako hormon regulujący cykl snu, zyskuje coraz większe zainteresowanie jako potencjalny środek terapeutyczny w leczeniu różnych schorzeń skórnych, w tym atopowego zapalenia skóry (AZS). Jej właściwości antyoksydacyjne, immunomodulujące i przeciwzapalne otwierają nowe perspektywy w dermatologii^[1^].
Badania wykazały, że melatonina może odgrywać rolę w łagodzeniu objawów AZS, szczególnie w kontekście zaburzeń snu i intensywnego świądu, które często towarzyszą tej chorobie. Melatonina, działając bezpośrednio na wolne rodniki i wewnętrzny system enzymów antyoksydacyjnych, może pomóc w ochronie skóry przed uszkodzeniami i przyspieszyć jej regenerację^[2^].
Ponadto, melatonina wykazuje działanie hipopigmentacyjne w zaburzeniach hiperpigmentacyjnych oraz wspomaga utrzymanie integralności bariery naskórkowej. Jej rola w termoregulacji ciała i potencjalne zastosowanie w leczeniu chorób skóry głowy, takich jak androgenowe łysienie czy telogenowe wypadanie włosów, stanowią kolejne obszary zainteresowania badaczy.
W kontekście leczenia AZS, melatonina może być szczególnie przydatna w przypadkach, gdy choroba jest połączona z intensywnym świądem i zaburzeniami snu. Jej zdolność do poprawy jakości snu i łagodzenia świądu może znacząco wpływać na ogólny stan zdrowia skóry i samopoczucie pacjentów.
Wnioski z badań nad melatoniną w dermatologii wskazują na jej potencjalne zastosowanie jako uzupełnienie standardowych metod leczenia, oferując nowe możliwości w terapii AZS i innych schorzeń skórnych.
Przypisy:
- I. Bešlić et al., „Melatonin in Dermatologic Allergic Diseases and Other Skin Conditions,” International Journal of Molecular Sciences, 2023.
- Ibid.
Niniejszy artykuł przedstawia przegląd współczesnych badań i metod leczenia schorzeń skóry, ze szczególnym uwzględnieniem atopowego zapalenia skóry (AZS) u dorosłych i dzieci. Przeanalizowane badania podkreślają złożoność i wielowymiarowość tej choroby, wymagającą holistycznego podejścia w leczeniu i zarządzaniu.
Przewlekły świąd, będący jednym z głównych objawów AZS, znacząco wpływa na jakość życia pacjentów, podkreślając potrzebę skuteczniejszych strategii leczenia i wsparcia psychologicznego. Badania wykazały, że trening uważności i samowspółczucia może znacząco poprawić jakość życia dorosłych pacjentów z AZS, co wskazuje na wartość integracji metod psychologicznych w standardowe protokoły leczenia dermatologicznego.
W kontekście pediatrycznym, AZS jest jednym z najczęstszych schorzeń skórnych u dzieci, a jego skuteczne zarządzanie wymaga współpracy między lekarzami, rodzicami i opiekunami. Edukacja i wsparcie są kluczowe w pomaganiu rodzinom w radzeniu sobie z tą chorobą.
Melatonina, jako potencjalny środek terapeutyczny w leczeniu AZS i innych schorzeń skórnych, otwiera nowe perspektywy w dermatologii. Jej właściwości antyoksydacyjne, immunomodulujące i przeciwzapalne mogą oferować dodatkowe korzyści w leczeniu tych złożonych schorzeń.
Podsumowując, badania te podkreślają znaczenie interdyscyplinarnego podejścia w leczeniu i zarządzaniu schorzeniami skóry. Rozumienie i adresowanie zarówno fizycznych, jak i psychologicznych aspektów tych chorób jest kluczowe dla poprawy jakości życia pacjentów.